Aplikace botulotoxinu v Praze

Botulotoxin PrahaUvědomili jste si někdy, jak rychle stárneme a jak se věk projevuje také v naší tváři? Přemýšlíte, že s tím něco provedete? V naší zubní ordinace Praha nabízíme také aplikaci botulotoxinu. Pomůžeme Vám zbavit se jednoduše a rychle vrásek na čele, v oblasti úst a na dalších místech obličeje. Botulotoxin pozitivně působí například na mimické vrásky mezi obočím, v okolí obočí a na čele. Při aplikaci botulotoxinu postupujeme šetrně a vycházíme z důkladné znalosti anatomie  obličeje, tedy kůže, tkání i okolních kostí. Aplikace botulotoxinu je jemná a dá se svojí intenzitou přirovnat ke štípnutí malého hmyzu. Nejedná se tedy o nijak bolestivý zákrok.

Platby lze provádět v hotovosti i bankovním převodem.

Lifting bez skalpelu

Touha po věčném mládí a kráse je snad stará jako lidstvo samo. Prvním viditelným příznakem stárnutí bývá obvykle tvorba vrásek. Zatímco u mužů byly vrásky považovány za symbol moudrosti a vyzrálosti, u žen byly naopak vnímány jako vada na kráse. Proto se už v dávných dobách setkáváme s více či méně drastickými metodami, jak si zachovat hladkou pokožku a stálou krásu. Velká důvěra byla vkládána po staletí i k vývoji elixíru mládí. V dnešní době po něm snad už pátrat nemusíme alespoň, co se týče vizuálního omlazení. Vyvinutá estetická a korekční kosmetologie v dnešní době využívá velmi širokou škálu prověřených přípravků i operačních zákroků, po kterých nám klient viditelně omládne.

Účinky Botulotoxinu

Chtěl bych se zmínit o jedné z mnoha metod dnes velmi využívaných a tou je aplikace botulotoxinu. Většina žen o tomto přípravku něco slyšela, mnoho jich aplikaci botulotoxinu i podstoupila, ale stále přetrvává nedůvěra a strach, je plno nezodpovězených otázek. Dovolte tedy několik slov o historii, o náhodném objevu kosmetologického účinku botulotoxinu a jeho léčebném účinku v neurologii a očním lékařství, které se využívají dodnes.

Účinky BotulotoxinuBotulotoxin je látka, kterou produkuje bakterie Clostridium botulinum. Známe celkem 7 typů neurotoxinů, z nichž se v lékařství a kosmetologii používá ve velmi ředěné koncentraci typ A, který je aplikován pouze inj. formou. Je nutno podotknou, že využití v lékařství a veterinární medicíně se objevuje až ve druhé polovině 20. století. Dříve tato bakterie byla známá spíše jen jako původce dnes velmi vzácného onemocnění tzv. botulismu, který se projevuje dvojitým vidění, postupnou paralýzou svalů končící i letálně. Název choroby a také bakterie stanovil Justinus Kerner, německý lékař, který se v 19. století zabýval touto chorobou ze zkaženého jídla. A protože se nejčastěji setkával s botulinem ze zkažených klobás, odtud název – latinský výraz pro klobásu je botulinum. Proto dnes běžně mluvíme o klobásovém jedu.

Vyhlazené vrásky a mladistvý vzhled

Čekárna u zubaře, PrahaPoprvé se v medicíně použil v r. 1984 k léčení šilhavosti a tiku očí, následně v neurologii, kdy se využívaly účinky botulotoxinu ke zmírnění svalového napětí. Jako vedlejší účinek si lékaři postupem času všimli, že pacienti, kteří se podrobili léčbě botulotoxinem, zejména v očním lékařství, mají vyhlazené vrásky a vypadají celkově mladší. A tak využití botulotoxinu v kosmetologii bylo na světě. Druhým využívaným účinkem botulotoxinu v dnešní době je potlačení nadměrného pocení v podpaží, na ploskách nohou i dlaních rukou. A v neposlední řadě byl zaznamenán i pozitivní účinek na psychiku depresivních pacientů. Opakované průzkumy opravdu potvrdily, že po aplikaci botulinu je pacient spokojenější sám se sebou, se svým vzhledem a pocitem zvýšeného sebevědomí. Tento účinek se, ale v lékařské praxi nevyužívá.

Podstatou účinku botulotoxinu je blokáda nervového zakončení, kdy se přestanou předávat impulzy do svalů, které se přestávají smršťovat, a tím se nad nehybným svalem pokožka vypíná a vrásky mizí. V kosmetologii se používá 1000x menší dávky, než je dávka toxická.

Jak se Botulotoxin aplikuje

Botulutoxin se aplikuje ve formě inj. roztoku velmi tenkou jehličkou do příslušného mimického svalu, který je v dané oblasti největší příčinou vzniku vrásek. Nejčastěji proto bývají korigovány vrásky na glabelle tj. oblast mezi obočím, na čele, v oblasti kolem zevních koutků očí /tzv. vějířky nebo vraní nohy/, zkušený lékař může botulotoxinem upravit vrásky i v jiných oblastech, např. v oblasti horního rtu anebo vyrovnává drobné nesrovnalosti v obličeji.

Zákrok probíhá ambulantně, při inj. aplikaci může být pociťováno lehké štípnutí, jinak je aplikace téměř bezbolestná. U senzitivních osob lze použít lokální anestezii. Při zákroku nejsou nutná opatření, která by klienta učinila práce neschopným, každý se může hned po zákroku věnovat svým povinnostem. Doporučuje se ale 4-6 hodin po zákroku neležet, aby se látka neroztekla do okolí, týden se nedoporučují navštěvovat solária, nechodit na kosmetiku, masáže apod. Účinek se dostavuje do 5-7 dnů (u někoho do 14 dnů) a po 1. aplikaci botulotoxinu vydrží 3-5 měsíců. Je to ale individuální. Po druhé aplikaci se účinek prodlužuje na 6-8 měsíců, po třetí aplikaci vydrží výjimečně až 1 rok. V praxi se spíš setkáváme s klienty, kterým vyhovuje udržovací dávka 1-2x ročně.
Jako vedlejší účinky se objevují zarudnutí a otok v místě vpichu, které během hodiny mizí, při napíchnutí podkožní cévky se může objevit i modřinka, někteří udávají bolesti hlavy. Pokud se velmi vzácně objeví jiné vedl. účinky, např. pokles víčka, je to sice stav reverzibilní, ale měl by být informován lékař, který nejenže zná dobře anatomii obličejových svalů, ale navíc musí být v této oblasti proškolený odbornými specialisty.

Kontraindikace aplikace

Kontraindikací při aplikaci botulotoxinu je těhotenství, kojení, užívání některých léků – zejména ředící krev – Heparin, Anopyrin, Warfarin, botulotoxin se neaplikuje při užívání antibiotik a léků podávaných při srdeční arytmii nebo v případě zánětu v inkriminované oblasti.

Na co botulotoxin nestačí

Je třeba také upozornit klienty, že botulotoxin není všemocný. Zejména u starších ročníků a při dlouhodobě trvajících hlubokých vráskách, nemusí dojít k úplnému vyhlazení vrásek, dochází pouze k jejich změlčení.

Převzato a upraveno s laskavým svolením od MUDr. Pavly Brančové

Ceník aplikace botulotoxinu

Botulotoxin 
– čelo, nos, oční vějířky
7 000 Kč
Botulotoxin 
– podpaží obě strany
(nadměrné pocení)
7 000 Kč