Čištění zubních kanálků

Čištění kořenových kanálků je procedura nutná při rozsáhlém zubním kazu, zánětu nebo odumření zubního nervu nebo chronickém zánětu v kosti. Ošetření je časově i materiálně náročné. Složitejší přídady odesíláme k ošetření pod mikroskopem.

Endodoncie

Moderní přístupy k bezbolestnému čištění kořenových kanálků

Pomocí lokální anestezie je možné tuto proceduru provádět zcela bezbolestně. Rotační nástroje umožňují čistit kořenové kanálky s vysokou přesností a šetrností, což minimalizuje komplikace po ošetření. Po endodontickém ošetření moderními metodami je možné považovat takto ošetřený zub jako plnohodnotný s mnoholetou délkou přežití v ústech. Nevýhoda endodonticky ošetřeného zubu je jeho vyšší křehkost a je mnohdy nutné jej opatřit fixní korunkou.

Indikace a náročnost léčby kořenových kanálků

Existují specifické situace, kdy je čištění kořenových kanálků nevyhnutelné. Jedná se o případy, kdy je zubní kaz tak rozsáhlý, že sahá až do zubní dřeně, kde je uložen zubní nerv. Dále je nutné provést zákrok při zánětu nebo odumření zubního nervu a také v případě, že se v kosti vytvoří chronický zánět, v běžné řeči označovaný jako "váček". Léčba kořenových kanálků je časově i materiálně náročná, trvá průměrně 1-3 hodiny v závislosti na počtu kanálků v daném zubu a je nutné, aby byl zub správně zaplněn. S tímto je spojena i vyšší finanční náročnost pro pacienta.