Zubní výplně

Výplně neboli plomby zhotovujeme, abychom nahradili tu část zubu, kterou zničil zubní kaz nebo pokud rekonstruujeme zubní korunky. Zuby nikdy nezaplácáváme, jak bývalo v minulosti někdy zvykem.

Jaké zubní výplně používáme?

Výplně se dělí, laicky řečeno, na černé plomby a bílé plomby. Valná většina defektů se dá bezproblémově ošetřit bílou výplní. S nejmodernějšími materiály lze dosáhnou téměř neviditelné rekonstrukce, což oceníme hlavně ve viditelném úseku chrupu. Vzácně je potřeba do defektu aplikovat i černou, neboli amalgamovou výplň. Ty se dělí na dozované a nedozované. Nedozované jsou ručně míchané, uvolňují v čase rtuť a nedosahují kvalit jako dozované. Naproti tomu dozované jsou míchané strojově s přesným poměrem rtuti a další směsí, což zaručuje optimální vlastnosti, které by amalgám měl mít. Pokud je ovšem defekt tak rozsáhlý, že nejde již výplň aplikovat, uchylujeme se k rekonstrukci pomocí zubních korunek.

Výměna amalgámových výplní za kompozitní:

Výměna amalgámových výplní Výměna amalgámových výplní Výměna amalgámových výplní Bílá plomba
Bílé plomby, zubař Praha Bílé plomby, zubař Praha Bílé plomby, zubař Praha Bílé plomby, zubař Praha

Výměna amalgámových plomb

aaa (Custom) bbb (Custom)    

Oprava krčkových defektů

Oprava krčkových defektů Oprava krčkových defektů    
Špatně zhotovená amalgámová výplň: Správně zhotovený dozovaný amalgám    
Špatně zhotovená amalgámová výplň Správně zhotovený dozovaný amalgám    

Pečetění fisur

Stálé stoličky dětských pacientů se mnohdy vyznačují hlubokými rýhami na žvýkacích plochách, kterým říkáme fisury. Tyto anatomické struktury jsou většinou místem vzniku brzkého zubního kazu. Proto je v některých případech vhodné tyto rýhy tzv. „zapečetit“, což není nic jiného, než že se zalijí speciálním bílým materiálem, který v průběhu času uvolňuje fluoridové ionty, jež jsou, jak víme, výborné při obraně proti zubnímu kazu.

Pečetění fisur